Zabytkowy pałac w Gliśnie

Pałac w Gliśnie przetrwał zawieruchy wojenne oraz czasy powojenne, kiedy to zniszczonych zostało wiele zabytków. Prawdopodobnie dlatego, że w zasadzie cały czas był użytkowany przez różne firmy i instytucje. Co prawda niewiele zostało z wyposażenia, układ wnętrz też został zmieniony pod bieżące potrzeby, wprowadzono również kilka innych zmian, ale pałac nadal prezentuje się wspaniale.

Pałac w Gliśnie zbudowany został w XVIII wieku przez kolejnego właściciela majątku Glisno, Friedricha von Posera. Oprócz pałacu zbudował on również ałuniarnię i fabrykę jedwabiu. W początkach XIX wieku w pałacu urządzono kąpielisko lecznicze, później był tam luksusowy hotel i kasyno. Kolejnym właścicielem został Karl Otto von Wartenberg, który prowadził działalność rolniczą. Na bazie majątku utworzono ordynację, a budynki folwarczne zbudowano na miejscu zabudowy kąpieliska.

Pałac zbudowano na planie wydłużonego prostokąta, jako parterowy budynek, częściowo podpiwniczony. Budynek murowany z cegły na zaprawie wapiennej, w całości otynkowany z mansardowym dachem. Przez lata był kilkakrotnie przebudowywany, obecnie wykorzystywany jako ośrodek szkoleniowy. Owalna sala balowa o wysokości dwóch kondygnacji to jedyne pomieszczenie ze starego układu. Reszta wnętrza jest przebudowana zgodnie z bieżącymi potrzebami.

(85 razy)